Wleń to miejscowość na Pogórzu Izerskim znana m.in. z zamku piastowskiego. Latem upodobały ją sobie o wiele bardziej niż turyści - nocki duże. Na poddaszu kościoła pw. Św. Mikołaja Biskupa, tuż obok rynku, największą w Polsce kolonię rozrodczą tego gatunku tworzy około 2000 osobników. Miejsce to od niemal 15 lat objęte jest szczególną opieką przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”.
To właśnie we Wleniu 13 listopada 2013 roku Telewizja Polska na zlecenie Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych nagrywała jeden z odcinków serialu przyrodniczego powstającego w ramach projektu „Ochrona różnorodności biologicznej na obszarach leśnych, w tym w ramach sieci Natura 2000 – promocja najlepszych praktyk” (źródło finansowania: Life+, NFOŚiGW i LP). W odcinku tym, poświęconym ochronie nietoperzy, Rafał Szkudlarek przedstawia p. Beacie Tadli i Grzegorzowi Miśtalowi, prezenterom i pracownikom TVP na czym polega ochrona nietoperzy i w jaki sposób PTPP „pro Natura” od lat dba o te wyjątkowe ssaki, zabezpieczając ich bezcenne stanowiska.
Z uwagi na to, iż o tej porze roku (jesień) nietoperze rozpoczynają już hibernację w zimowiskach, jest to bardzo dobry czas na sprzątanie guana nagromadzonego na specjalnych platformach podczas sezonu letniego. Ta czynność wywołała największe zainteresowanie ekipy filmowej. Jak dobrze się wszyscy przy tym bawili, zobaczymy w drugiej połowie 2014 roku oglądając przygotowywany serial o najlepszych praktykach ochrony przyrody. Tymczasem PTPP „pro Natura” przygotowuje się do bezpiecznego dla nietoperzy remontu dachu kościoła we Wleniu Remont ten jest jednym z wielu działań ochronnych zaplanowanych do realizacji w ramach projektu „Ochrona podkowca małego i innych gatunków nietoperzy w południowej Polsce. PODKOWIEC+” dofinansowanego ze środków Life+ i NFOŚiGW.