Parafia św. Mikołaja Biskupa
we Wleniu

Parafia św. Mikołaja Biskupa
we Wleniu

Ogłoszenia parafialne

Aktualne ogłoszenia

Intencje mszalne

Najnowsze intencje

Grupy parafialne

Dołącz do nas

Porządek nabożeństw

Zapoznaj się z porządkiem nabożeństw

Wiadomości

PODZIĘKOWANIE ZA FESTYN PARAFIALNY 2024

PODZIĘKOWANIE ZA FESTYN PARAFIALNY

 

W tym roku po raz czternasty uczestniczyliśmy w zorganizowanym przez Parafię Rzymskokatolicką św. Mikołaja Biskupa we Wleniu Festynie Parafialnym. Impreza ta wpisała się już na stałe w kalendarz wydarzeń parafialnych i gminnych.

 

Dzięki zaangażowaniu Parafian i ludzi dobrej woli może mieć miejsce wspólne parafialne świętowanie. Wyrażam wdzięczność za włączenie się w pomoc i przygotowanie wielu sponsorom i ofiarodawcom, którymi w tym roku byli:

 

  1. Urząd Miasta i Gminy we Wleniu
  2. Pan Luk Van Hauvaert – Pałac Lenno
  3. Firma AGRON - Pan Andrzej Chochorowski z Nielestna
  4. JELENIA-PLAST S.A. w Jeleniej Górze
  5. Kwiaciarnia MACIEJKA we Wleniu
  6. Nadleśnictwo Lwówek Śląski
  7. Firma ROL-BY - Pan Stanisław Mikulicz z Bystrzycy
  8. Sklep Ogólnospożywczy - Pan Witold Płoński z Wlenia
  9. Sklep LEWIATAN we Wleniu – Państwo Hacia
  10. Skład Opału SOMBIN Pan Stanisław Tyrała
  11. Sklep Wycinanka z Wlenia – Pani Zuzanna Wróbel
  12. Sklep Stylóweczka z Wlenia
  13. Basztowóz we Wleniu
  14. Zdrojowy Teatr Animacji w Cieplicach - Pani Małgorzata Nauka
  15. Pani Teresa Zakrzewska – Bar Biały Domek
  16. ZŁOMIX – Pan Wojciech Michoń
  17. Państwo Horwat
  18. Państwo Kozińscy
  19. Państwo Malinowscy
  20. Państwo Monika i Łukasz Matuszewscy - Hurtownia MURAKUN z Jeleniej Góry
  21. Państwo Michalina i Aleksander Miler
  22. Państwo Maria i Józef Masztalerz
  23. Państwo Urszula i Grzegorz Król
  24. Państwo Halina i Andrzej Czapscy
  25. Państwo Katarzyna i Krzysztof Jucha
  26. Państwo Urban
  27. Państwo Gwóźdź
  28. Państwo Kielijańscy – Przewodnicy na Zamku we Wleniu
  29. Panowie Robert i Michał Wojewódka
  30. Pani Anna Kopeć
  31. Pan Adam Popławski
  32. Pani Maria Kapusz
  33. Pan Sławomir Frąckowiak
  34. Pan Dawid Kubicz
  35. Pani Janina Zych
  36. Pan Marek Zając
  37. Pani Halina Żukowska
  38. Pan Marcin Chańko
  39. Pani Agnieszka Malinowska - Stróżanowska
  40. Pani Krystyna Bura
  41. Pani Beata Romańczuk
  42. Pan Mieczysław Wróbel z Nielestna – Tęczowe Spływy Bobrem
  43. Pan Stanisław Kwolik
  44. Pan Władysław Borkowski
  45. Pani Jadwiga Klocek
  46. Pan Mieczysław Pacholarz
  47. Pani Teresa Trymerska
  48. Pani Partyka z Pilchowic
  49. Panie Basia i Anna Konopackie
  50. Pan Wiesław Gierczyk
  51. Pan Marek Saluszewski
  52. Pani Teresa Pawłowicz
  53. Pani Danuta Wróbel
  54. Pani Zuzanna Wróbel
  55. Pan Wojciech Kapusz

Wielkim sercem odpowiedziały nasze Panie i Gospodynie, które upiekły wspaniałe ciasta, przygotowały przeróżne smakołyki kulinarne a nawet wielki kocioł grochówki i bigosu. Dziękuję przedstawicielom Sołectw z Bystrzycy i Bełczyny, naszym Strażakom, Leśnikom z Nadleśnictwa Lwówek Śląski, ale przede wszystkim Radzie Parafialnej oraz rodzinom: Państwu Masztalerz i Państwu Sawickim oraz Paniom: Agnieszce Dziuda, Magdalenie Szymczak, Joannie Grochowskiej, Iwonie Wojewódka, Małgorzacie Kazuch za wielki wkład w przygotowanie i obsługę tej uroczystości.

 

Nie zabrakło oczywiście naszej młodzieży, która zajęła się sprzedażą cegiełek i pomocą w jej przygotowywaniu.

Nie byłoby dobrej zabawy bez oprawy muzycznej i występów. W tym miejscu dziękuję zespołowi Ale Babki z Wlenia, Izerskim Bogdankom z Mirska, zespołowi młodzieżowemu Iron Pain i naszym najmłodszym Przedszkolakom oraz Agencji Imprezowej KOKOS z Bolesławca za wspólną zabawę i śpiew.

 

                                                                                                                                                                                               ks. Krzysztof Madej, proboszcz

FESTYN PARAFIALNY

W Boże Ciało odbędzie się po raz czternasty Festyn Parafialny na ogrodzie parafialnym we Wleniu. Zapraszam wszystkich Parafian do włączenia się w tą formę świętowania. Mile będą widziane upieczone przez nasze gospodynie ciasta czy inne smakołyki. (Ciasta możemy przynosić w środę na plebanię, albo w czwartek od rana). Będzie również loteria fantowa, z której dochód przeznaczony będzie na trwającą renowację organów w kościele parafialnym i remont kościoła św. Jadwigi Śl. na Zamku. Proszę również o wsparcie na loterię, czy w formie rzeczowej (fanty) czy pieniężnej. Główna nagroda loterii to tygodniowy wyjazd w sierpniu do Zakopanego. Dodatkowo do wygrania wiele innych nagród. Festyn rozpocznie się bezpośrednio po procesji. Zapraszam całe rodziny do wzięcia udziału w tym spotkaniu. Będzie serwowana grochówka, różne dania z grilla, a także wiele innych potraw oraz ciasta, kawa czy lody na deser. Dlatego proponuję naszym gospodyniom w tym dniu wolne od gotowania. W czasie naszego spotkania będą gry i zabawy dla dzieci i dorosłych, występy zespołu „Seniorki z Doliny Bobru”, występ zespołu ludowego z Mirska, pokazy strażackie a pod wieczór zapraszamy na zabawę przy muzyce.

NOWENNA W INTENCJI OJCZYZNY

Nowenna w intencji Ojczyzny

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaprasza do włączenia się w modlitwę nowennową „Akcja 21:20”. Będzie to odmawiana po Apelu Jasnogórskim modlitwa w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego, zanoszona za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Nowenna rozpocznie się 16 marca a zakończy 24 marca, przed przypadającym 25 marca Dniem Świętości Życia.

„W związku z rodzącą wiele pytań i niepokojów sytuacją społeczną w naszej Ojczyźnie, proszę wszystkich o wspólną modlitwę w ważnych dla naszego kraju intencjach” – napisał przewodniczący Episkopatu w zaproszeniu do włączenia się w inicjatywę modlitewną „Akcja 21:20”. Nowenna będzie odmawiana bezpośrednio po Apelu Jasnogórskim, a także po każdej Mszy św. „Jeśli nie będzie to możliwe, nowennę można odmówić indywidualnie w dowolnym momencie dnia” – zaznaczył.

Aby dołączyć do nowenny, należy każdego dnia, rozpoczynając od 16 marca, odczytać intencję na dany dzień oraz odmówić „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” i dowolną modlitwę w intencji Ojczyzny, np. autorstwa ks. Piotra Skargi. „Zachęcam gorąco, aby odmawiać modlitwę w kościołach, kaplicach, parafiach i wspólnotach duszpasterskich” – napisał przewodniczący KEP.

Obok intencji ogólnej, każdemu dniu nowenny towarzyszyć będą intencje szczegółowe. Pierwszego dnia nowenny (16 marca), jej uczestnicy będą prosić Boga o „odnowienie wiary każdego z nas, aby prowadziła ona do  umocnienia ducha nas i naszych rodaków”. W następnych dniach modlitwie będą towarzyszyć kolejno intencje: „O pojednanie narodowe, mądrość dla rządzących i solidarność społeczną” (17 marca); „O zachowanie pokoju i bezpieczną przyszłość dla Polski” (18 marca); „O odczytanie prawdziwej roli mężczyzny i kobiety w małżeństwie oraz o trwałość rodzin” (19 marca), „O siłę i odwagę dla młodych w odkrywaniu wiary i życiowego powołania” (20 marca); „O światło Ducha Świętego dla Polaków, byśmy kierowali się zawsze dobrem Ojczyzny” (21 marca); „O prawdę i odpowiedzialność za słowo w przestrzeni medialnej, także w mediach społecznościowych” (22 marca); „O szacunek i język dialogu w przestrzeni publicznej” (23 marca). W ostatnim dniu nowenny, 24 marca, przypadającym w Narodowy Dzień Życia, a zarazem przed przypadającym 25 marca Dniem Świętości Życia, intencją modlitewną będzie pełna ochrona prawna życia dzieci nienarodzonych.

Przewodniczący Episkopatu zachęcił, aby modlić się w tych wszystkich intencjach za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki – wielkich orędowników Polski.

Wszelkie informacje dotyczące nowenny znajdują się na stronie: nowenna2120.pl. Materiały do pobrania dla dziennikarzy można znaleźć tutaj.

INFORMACJE PRAKTYCZNE dotyczące Nowenny w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego za wstawiennictwem męczenników polskich: św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki w dniach od 16 do 24 marca 2024 roku oraz jej transmisji internetowych z udziałem biskupa

Głównym punktem transmisji internetowej Nowenny jest modlitwa biskupa w ustalonym miejscu o godz. 21:20 według ustalonego porządku:

– Znak krzyża

– Odczytanie intencji na dany dzień

– Ojcze nasz

– Zdrowaś Maryjo

– Modlitwa za Ojczyznę (sugerowana jest poniższa modlitwa ks. Piotra Skargi SJ)

– Błogosławieństwo biskupa

Tekst sugerowanej modlitwy za Ojczyznę

Modlitwa za Ojczyznę ks. Piotra Skargi SJ

Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać, a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej, błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna, chwałę przyniosła Imieniu Twemu, a syny swe wiodła ku szczęśliwości.

Wszechmogący wieczny Boże, spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej, byśmy jej i ludowi Twemu, swoich pożytków zapomniawszy, mogli służyć uczciwie.

Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje, rządy kraju naszego sprawujące, by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Amen.

Jeśli jest taka możliwość, gdy na przykład w kościele są również wierni, transmisję można rozpocząć już o godz. 21.00, by odmówić wraz z ludem Apel Jasnogórski. Po nim byłby czas na krótkie rozważanie. Punktualnie o 21:20 bardzo prosimy o odmówienie samej Nowenny.

Intencje szczegółowe Nowenny na każdy dzień

Dzień pierwszy (16 marca) – O odnowienie wiary każdego z nas, aby prowadziła ona do umocnienia ducha nas i naszych rodaków;

Dzień drugi (17 marca) – O pojednanie narodowe, mądrość dla rządzących i solidarność społeczną;

Dzień trzeci (18 marca) – O zachowanie pokoju i bezpieczną przyszłość dla Polski;

Dzień czwarty (19 marca) – O odczytanie prawdziwej roli mężczyzny i kobiety w małżeństwie oraz o trwałość rodzin;

Dzień piąty (20 marca) – O siłę i odwagę dla młodych w odkrywaniu wiary i życiowego powołania;

Dzień szósty (21 marca) – O światło Ducha Świętego dla Polaków, byśmy kierowali się zawsze dobrem Ojczyzny;

Dzień siódmy (22 marca) – O prawdę i odpowiedzialność za słowo w przestrzeni medialnej, także w mediach społecznościowych;

Dzień ósmy (23 marca) – O szacunek i język dialogu w przestrzeni publicznej;

Dzień dziewiąty (24 marca) – O pełną ochronę prawną życia dzieci nienarodzonych.

Internetowe transmisje Nowenny o 21:20 prowadzone przez biskupów z różnych miejsc w Polsce

16 marca – abp Wacław Depo – Kaplica Matki Bożej na Jasnej Górze

https://jasnagora.pl/pl/media/na-zywo/kaplica-matki-bozej-2/

17 marca – abp Stanisław Gądecki – Poznań, Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła

https://www.youtube.com/@katedra.poznan/streams

18 marca – kard. Kazimierz Nycz – Warszawa, Sanktuarium Narodowe św. Andrzeja Boboli

https://www.youtube.com/live/xYEXW_b–tE?feature=shared

19 marca – bp Wiesław Śmigiel – Toruń, Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin

https://youtube.com/live/3xiQE6-qus0?feature=share

20 marca – kard. Grzegorz Ryś, – Łódź (miejsce nie jest jeszcze ustalone)

https://www.youtube.com/live/BgzrVcuc1vM?si=v_ir6qObjFI9fKjR

21 marca – abp Wojciech Polak – Gniezno, Bazylika Prymasowska przy relikwiach i pomniku bł. Stefana Wyszyńskiego

https://youtu.be/O6ahwFaTlGE

22 marca – bp Rafał Markowski – Warszawa, grób bł. Jerzego Popiełuszki, Parafia św. Stanisława Kostki, Sanktuarium Diecezjalne Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki

https://youtube.com/live/9n1asSAhj2o

23 marca – bp Marek Szkudło – Piekary Śląskie, Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej

https://msza-online.net/bazylika-piekarach-slaskich/

24 marca – bp Andrzej Czaja – Góra Świętej Anny, Sanktuarium św. Anny

https://youtube.com/live/uodprk6vuGI?feature=share

Więcej informacji o Nowennie na stronie: nowenna2120.pl

BP KEP

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE W NASZEJ PARAFII 7 - 10.03.2024

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

07.03 - 10.03.2024

 

 

07.03.2024 - czwartek

W.9.00 - Msza św. z nauką dla wszystkich oraz dla dzieci i młodzieży Szkoły Podstawowej kl. IV-VIII

B.16.00 - Msza św. z nauką dla wszystkich

P.17.00 - Msza św. z nauką dla wszystkich

W.18.00 - Msza św. z nauką dla wszystkich

 

 

08.03.2024 - piątek

W.9.00 - Msza św. z nauką dla wszystkich

W.10.00 - Droga Krzyżowa

B.16.00 - Msza św. z nauką dla wszystkich – po Mszy św. Droga Krzyżowa

P.16.30 - Droga Krzyżowa

P.17.00 - Msza św. z nauką dla wszystkich

W.17.30 - Droga Krzyżowa

W.18.00 - Msza św. z nauką dla wszystkich

 

 

09.03.2024 – sobota – Dzień Spowiedzi św.

Wleń:  8.30 - 9.00;  17.00 - 18.00

Bystrzyca:  15.30 – 16.00

Pilchowice:  16.30 - 17.00

 

W.9.00 - Msza św. z nauką dla wszystkich

B.16.00 - Msza św. z nauką dla wszystkich

P.17.00 - Msza św. z nauką dla wszystkich

W.18.00 - Msza św. z nauką dla wszystkich

 

 

10.03.2024 - niedziela

W.7.30 - Msza św. z nauką dla wszystkich

P.9.00 - Msza św. z nauką dla wszystkich

B.10.15 - Msza św. z nauką dla wszystkich

W.11.30 - Msza św. z nauką dla wszystkich

Program uroczystości odpustowych ku czci św. Mikołaja Biskupa we Wleniu - 2023r.

Nasza parafia przeżywać będzie uroczystość odpustową ku czci św. Mikołaja Biskupa. Poprzedzać ją będzie czterodniowy program od soboty, który pomoże nam przygotować się do tego wydarzenia.

 

2XII 2023r.- SOBOTA- godz. 18

-  Żywot Św. Mikołaja Biskupa

- Msza św.

 

3XII2023r.- NIEDZIELA- godz. 11.30

- godz. 11.00-Różaniec,modlitwy i litania do św. Mikołaja

- godz. 11.30-- Msza Św. z przedstawieniem słowno- muzycznym uczniów Zespołu Szkół

im. Św. Jadwigi Śl. pt: „ Święty Mikołaj- Biskup”.

Rozstrzygnięcie konkursu  plastycznego „Życie Św. Mikołaja Biskupa”

 

4XII2023r.- PONIEDZIAŁEK- godz. 18

św. Antoni Padewski  w kościele  św. Mikołaja Biskupa we Wleniu

-Msza św.

 

5XII2023r.-  WTOREK- godz. 18

-  Msza św.

- Święty Mikołaj i św. Jadwiga Śląska

 

6XII2023r.- ŚRODA- godz. 17

- Msza Św. Odpustowa

- Spotkanie dzieci ze św. Mikołajem

Podcast

Aktualności z Diecezji Legnickiej

Liturgia

Linki